Staré budovy mnohdy skrývají celou řadu tajemství – včetně těch nepříjemných, jako jsou plísně a nejrůznější škůdci. Ti mohou nemovitost poškozovat nejen z estetického hlediska, ale také často narušují její strukturu a statiku a v neposlední řadě mohou představovat závažné zdravotní riziko pro její obyvatele. Jak se ale takových nezvaných návštěvníků zbavit?
Někdy je sice přítomnost plísní a dalších nešvarů ve staré budově na první pohled zřetelná, ale mnohdy zůstávají skryté. Pokud je ale chcete odstranit, je potřeba je nejprve umět identifikovat.
Plísně jsou ve starých nemovitostech snad vůbec nejčastějším problémem. Souvisí s tím, že se starší budovy potýkají s vysokou vlhkostí, kterou navíc podporuje to, že se v nich dlouhodobě nevětrá.
Plísně v domě zaznamenáte pomocí hned několika smyslů. Nejprve je pravděpodobně uvidíte, a to v podobě černých, zelených nebo šedých skvrn na stěnách a kolem oken. Vznikají, když mikroskopické spory plísní začnou růst a množit se na povrchu zdiva, a jejich barva se odvíjí od druhu plísně.
Kromě toho plíseň také velmi pravděpodobně ucítíte. Doprovází ji totiž silný zápach zatuchliny a celkově zhoršené ovzduší v budově. Citlivější lidé si mohou všimnout i zdravotních potíží, jako jsou alergie, kašel nebo podráždění očí.
K nepřátelům starých nemovitostí nepatří jen plísně, ale také celá řada škůdců včetně termitů, švábů, molů, dřevokazného hmyzu, myší či potkanů. Mohou se skrývat ve zdech, v podlahách, podkroví a často je najdete také ve sklepech a na půdách, kde je málokdy někdo vyruší.
Přítomnost hlodavců prozradí obvykle výkaly, které po sobě zanechávají, překousané kabely a v některých případech i šramocení, které je slyšet zejména v noci. Všimnout si drobnějších škůdců z řad hmyzu je ovšem těžší. Všímejte si případných otvůrků ve dřevě, malých černých teček (výkalů hmyzu), poškozeného oblečení, kontaminovaných potravin a samozřejmě se vám může stát i to, že se například se švábem či molem setkáte tváří v tvář.
Jakmile jste plíseň v domě identifikovali, je načase začít jednat. Plísně se mohou rychle šířit, pokud k tomu mají vhodné prostředí, a tím hůř se jich pak zbavuje.
Pokud se plíseň zatím příliš nerozšířila, můžete se jí zkusit zbavit svépomocí. Myslete ovšem na to, že je potřeba postupovat důsledně a aplikovat prostředky pravidelně, jinak se bude plíseň dále šířit, i když to třeba nebude nejprve znát.
Místo zasažené plísní můžete ošetřit pomocí postřiku s octem, který má dezinfekční účinky. Případně místo potřete pastou vytvořenou z jedlé sody a vody a nechte ji chvíli působit, než ji setřete vlhkým hadříkem.
Jednodušším a spolehlivějším způsobem je svěřit úkol profesionálům, kteří se do boje s plísní vydají v doprovodu silných chemických přípravků. Pokud je rozsah zamoření větší nebo se vám plísně dlouhodobě nedaří zbavit podomácku, je toto vhodné řešení.
Profesionální chemické přípravky obsahují fungicidní látky, které nejenže plíseň odstraní, ale zároveň zabrání jejímu opětovnému vzniku. Zároveň jsou ale toxické, a tak je potřeba při jejich aplikaci dodržovat přísné bezpečnostní pokyny a vždy nemovitost dobře větrat.
V případě, že zjistíte ve starší nemovitosti zamoření živějšími škůdci, je bezodkladný zásah ještě důležitější než v případě plísní. Hlodavci i hmyz se totiž rychle množí, a tak může být váš problém s každým dnem o něco závažnější.
Likvidace hmyzu v nemovitosti je sice možná, ale komplikovaná a mnohdy nákladná. Mnohem lepší je proto věnovat dostatek pozornosti prevenci a snažit se zamoření předejít. Základem je udržovat v domě čistotu, a to i v těžko přístupných místech.
Snažte se také hmyzu zamezit v přístupu do domu prostřednictvím trhlin ve zdech, mezer kolem oken nebo dveří a podobně. Můžete zároveň nainstalovat pasti, které případné hmyzí vetřelce zachytí a upozorní vás na problém.
Hlodavci mohou nejen ve starších domech napáchat spoustu škod. Kontaminují potraviny, mohou poškodit kabely či potrubí a především představují závažné zdravotní riziko. Je proto důležité preventivně zamezit jejich přístupu do nemovitosti pomocí utěsnění mezer ve zdech, podlahách nebo okolo potrubí a odstranit možné zdroje potravy. Pro skladování potravin i na odpadky používejte utěsněné nádoby, do kterých se hlodavci nemohou snadno dostat.
Pokud už k zamoření i přes veškerá preventivní opatření došlo, je potřeba se pustit do deratizace. První volbou bývají mechanické pastičky, které jsou sice efektivní, ale pouze při malém množství přítomných hlodavců. Další možností je rozmístění jedu, ale nejjednodušší je najmout profesionální firmu, která vás hlodavců zbaví jednou provždy.
Jakmile se hmyzu nebo hlodavců jednou zbavíte, určitě je nebudete chtít v blízké době zpět. Podnikněte proto ihned po jejich likvidaci kroky, abyste zabránili jejich návratu.
Základem je udržovat dům bez nepořádku, nenechávat volný přístup k potravinám, pravidelně likvidovat odpadky a vyhýbat se zvýšené vlhkosti. Všechny tyto faktory totiž mohou přilákat nezvané návštěvníky, kterých byste se pak těžko zbavovali.
Problém může spočívat i v tom, že se hmyz a hlodavci do domu mohou velmi snadno dostat. Jakékoliv trhliny ve zdivu, poškozené okenní rámy nebo netěsnící dveře jsou pro ně potenciální přístupovou cestičkou, a je proto potřeba takové nedostatky co nejdříve opravit. Stejně tak je dobré zkontrolovat střechu a ventilaci.
Ať se snažíte sebevíc, k zamoření škůdci zkrátka může dojít. Obzvlášť ve starých nemovitostech, které vyžadují rozsáhlejší rekonstrukci a potýkají se s vysokou vlhkostí. V takových případech je skutečně jediným rozumným řešením oslovit odborníky, kteří si s nezvanými návštěvníky poradí rychle, efektivně a hlavně trvale.
Jsou situace, ve kterých už babské rady nestačí a je potřeba zásah profesionálů. Týká se to především rozsáhlého zamoření – ať se jedná o plísně, hmyz, nebo hlodavce. V takovém případě se často stává, že se majitelé zbaví škůdců pomocí domácích prostředků, ale nedokonale – a ti se velmi rychle vrátí. Při rozsáhlém zamoření je navíc větší šance, že došlo k závažnějšímu narušení struktury domu, což odborníci dokážou vyhodnotit.
Při výběru spolehlivé firmy pro sanaci staré nemovitosti je rozhodující především to, zda vás dokáže efektivně zbavit vašeho problému a pomoci vám předcházet jeho návratu. Zkušený odborník je schopen posoudit stav zamoření nemovitosti a nabídne vám komplexní služby od diagnostiky přes odstranění problému až po preventivní opatření.