Při rekonstrukci nebo běžné údržbě bytu většinou řešíme podlahy, stěny, kuchyň nebo koupelnu. Ale stropy často unikají pozornosti, i když zaberou velkou část vizuálního prostoru a jejich stav dokáže celkový dojem z místnosti výrazně ovlivnit. Zašlý, popraskaný nebo flekatý strop udělá dojem zanedbaného bytu i tam, kde je jinak všechno v pořádku. Dobrou zprávou ale je, že malování stropu není složité, pokud víte, jak na to. V tomto článku se podíváme na to, proč má smysl se stropům věnovat, jak je připravit a natřít tak, aby výsledek vydržel a vypadal čistě.
Když vejdete do místnosti, většinou se díváte dopředu. Ale periferně vnímáte i strop. Možná ne vědomě, ale jeho barva, čistota i rovnost mají vliv na to, jak prostor působí. Zvlášť ve světlých nebo minimalisticky zařízených interiérech dokáže strop upoutat spoustu pozornosti.
Když je zašlý, zažloutlý nebo znečištěný (např. od kouře, topení, kuchyňské páry).
Když se objevují praskliny, fleky nebo odlupující se nátěr.
Když malujete celou místnost (vždy je nejlepší začít právě od stropu).
Anebo prostě tehdy, když chcete, aby prostor působil svěže. Čerstvě natřený strop dokáže výrazně prosvětlit i jinak tmavou nebo opticky těžkou místnost.
Než vezmete do ruky váleček, je potřeba strop důkladně připravit. Malování na špinavý nebo popraskaný podklad se totiž nemusí dlouho udržet a výsledek bude spíš zklamáním než změnou k lepšímu.
Začněte tím, že z místnosti odnesete co nejvíce nábytku. To, co zůstane, přikryjte fólií. Podlahu chraňte malířským papírem nebo silnější fólií přilepenou ke krajům páskou. Nezapomeňte zakrýt i svítidla a zásuvky.
Na čistém podkladu drží nátěr lépe. Pomocí vlhkého hadru nebo houby setřete prach a mastnotu, případně použijte jemný čisticí prostředek. Pokud je strop silně zašpiněný (to je běžné například v kuchyni), může být potřeba speciální odmašťovač. Pokud jsou ve stropě pavučiny, prach nebo zbytky staré malby, odstraňte je ještě před vlhčením smetáčkem nebo vysavačem s kartáčovou hubicí.
Malé praskliny nebo odlupující se části se dají snadno opravit pomocí akrylátového tmelu nebo štuku. Větší nerovnosti je dobré přebrousit a zapravit stěrkovou hmotou. Po zaschnutí povrch opět jemně přebruste, aby byl hladký.
U stropů platí: Čím lepší příprava, tím méně vrstev barvy bude potřeba.
Na starší omítku nebo opravovaný povrch nejprve naneste penetrační nátěr. Zpevní podklad, sjednotí savost a zlepší přilnavost barvy. Nanáší se válečkem nebo štětcem a nechává se zaschnout podle pokynů výrobce, obvykle několik hodin.
Většina lidí volí klasickou bílou, protože opticky zvětšuje a projasňuje prostor. Bílá je univerzální, dobře se kombinuje s jakýmkoli odstínem stěn a dává místnosti čistý vzhled.
Omyvatelnost – V kuchyních, chodbách nebo koupelnách oceníte stropní barvy, které snesou občasné otření vlhkým hadrem.
Krytí a savost – Kvalitní barva by měla dobře krýt už v první vrstvě a netvořit mapy.
Reflexe světla – Matné barvy opticky zjemňují prostor a odrážejí světlo přirozeně.
Pokud chcete změnu, je možné použít i velmi světlé tóny šedé, béžové nebo krémové. Ale obecně platí: čím vyšší strop, tím víc si můžete hrát s barvami. V malém bytě bude neutrální bílá vždy nejbezpečnější volbou.
Jakmile je strop připravený a máte barvu, můžete se pustit do práce. Tady je stručný postup:
Než použijete váleček, vezměte menší štětec a natřete obvod stropu – tedy místa u stěn, kolem světel a rohů. Zabráníte tím šmouhám a zajistíte přesnější výsledek.
Barvu nanášejte v pruzích, ideálně ve směru hlavního denního světla (obvykle od okna). Tím minimalizujete viditelnost tahů. Váleček vždy rovnoměrně namočte a přebytečné barvy se zbavte na mřížce.
Praktický tip: Vyplatí se mít teleskopickou tyč. Uleví vašim rukám i zádům a umožní natírat plynule.
Pokud první nátěr nevyrovnal barevnost nebo jste překrývali tmavší skvrny, naneste po zaschnutí druhou vrstvu. Dodržujte předepsanou dobu schnutí z obalu barvy, obvykle 4–6 hodin.
I když malování stropu vypadá jednoduše, některé chyby se opakují překvapivě často a výsledek pak nevypadá tak, jak by mohl. Tady jsou ty nejčastější, na které je dobré si dát pozor:
Prach, mastnota nebo zbytky staré malby způsobují, že se nový nátěr špatně chytá, nerovnoměrně zasychá nebo se časem začne odlupovat. Přitom stačí základní očištění a jednoduchá penetrace, která podklad sjednotí.
Drobná prasklina „přece nebude vidět“. Jenže po natření vystoupí ještě víc. A když se podklad dál pohybuje (např. u staršího stropu), prasklina se může během pár týdnů znovu objevit. Raději ji vždy zatmelte a přebruste.
Silná vrstva barvy může stékat, tvořit šmouhy nebo praskat při schnutí. Naopak příliš slabá vrstva špatně kryje a zanechává mapy. Důležité je váleček správně „nabíjet“ – barvu nabrat rovnoměrně a přebytek vždy otřít na mřížce.
Váleček by měl kopírovat směr hlavního světla (např. od okna ke dveřím). Pokud malujete napříč, můžou zůstat na stropě viditelné přechody a rozdíly v krytí.
Strop je potřeba natřít na jeden zátah, nebo alespoň celou jeho viditelnou část. Pokud práci přerušíte v půlce a kousek doděláte druhý den, může být přechod vidět. Vždy si předem rozmyslete, kolik malování stihnete naráz, a podle toho si práci naplánujte.
„Na dotek už to nelepí, tak tam tu druhou vrstvu dám hned.“ To už si při malování řekla spousta lidí. Jenže barva může být vevnitř ještě vlhká a další vrstva, pokud ji nanesete předčasně, způsobí loupání, praskání nebo nestejnoměrné zasychání. Vždy dodržte doporučenou dobu schnutí uvedenou na obalu.
Malování stropu není nejtěžší práce na světě. Pokud ale nejste zrovna domácí všeuměl, pak to pro vás nejspíš není ani nijak zvlášť zábavné. Bolí z toho za krkem, je to nepohodlné a snadno se při něm nadělá nepořádek. Pokud už teď víte, že na to nemáte čas, energii nebo vhodné podmínky, obraťte se na někoho, kdo to zvládne za vás – třeba na nás!
Bez problému se postaráme o kompletní malování stropů i stěn za vás – včetně přípravy, úklidu a přesného výsledku. Nezáleží, jestli se jedná o byt, kancelář, nebo třeba společné prostory bytového domu. Přijedeme, uděláme, a vy se můžete v klidu věnovat jiným věcem.
DO 24 HODIN OD ZASLÁNÍ INFORMACI O MALOVÁNÍ